Jednym z założycieli Związku Zawodowego "Solidarność" w Elektrowni Turów, oraz jego pierwszym przywódcą był Henryk Maćkowiak. Kolejnym przewodniczącym został wybrany Eugeniusz Jaroszewski. Przywództwo z jego rąk przejął Lucjan Krysmalski, który tę funkcję pełnił do 2014r, kiedy to na przewodniczącego wybrany został Marek Stecyk.

W poniedziałek, 20.04.2015r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Emilii Plater w Zgorzelcu, młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu zgorzeleckiego i bolesławieckiego sprawdzała swoją wiedzę na temat NSZZ „Solidarność”.

Trzecia edycja konkursu odbyła się pod patronatem Starosty Zgorzeleckiego, NSZZ „Solidarność” KWB Turów, Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Elektrowni Turów i Regionu Jeleniogórskiego NSZZ „Solidarność”.  Celem  konkursu było popularyzowanie wiedzy na temat w/w ruchu społecznego, kultywowanie i upowszechnianie ideałów oraz wartości ruchu. 
Idee „Solidarności” przypomnieli uczestnikom konkursu przedstawiciele organizatorów: pan Bogdan Wojtas – wiceprzewodniczący regionu Jelenia Góra NSZZ „Solidarność”, pan Marek Stecyk – przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Elektrowni Turów, pan Wojciech Ilnicki – przewodniczący NSZZ „Solidarność” KWB Turów, zastępca przewodniczącego pan Marek Dołkowski oraz starosta pan Artur Bieliński.

Uczestnicy konkursu wykazali się rozległą wiedzą z zakresu historii i działalności ruchu „Solidarność”, a najlepsi z nich otrzymali atrakcyjne nagrody: tablety i bony podarunkowe. Najlepsze szkoły (w kategorii: gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne) otrzymały nagrody pieniężne w kwocie 750 zł. z przeznaczeniem na zakup książek. Ponadto dla wszystkich uczestników ufundowano wyjazd do Kopalni Węgla Kamiennego Wujek w Katowicach. 

Lista laureatów:  
Szkoły gimnazjalne:
1. Michał Małkiewicz – Publiczne Gimnazjum nr 2 w Bogatyni
2. Mikołaj Wenecki - Publiczne Gimnazjum nr 1 w Zgorzelcu
3. Paulina Ludziak - Publiczne Gimnazjum nr 2 w Bogatyni
Wyróżnieni: Karolina Tobała, Aleksandra Wojnarowicz, Paweł Korbut, Paweł Dzikowski, Karolina Rajewicz.

Szkoły ponadgimnazjalne:
1. Konrad Rokicki  - Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu
2. Patrycja Sroka – Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu
3. Wojciech Łopata – Zespół Szkół Budowlanych w Bolesławcu
Wyróżnieni: Julia Karska, Karolina Derkowska, Szymon Zaręba, Aleksandra Bartczak, Katarzyna Lelek.

W klasyfikacji ogólnej szkół ponadgimnazjalnych I miejsce - Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu.
W klasyfikacji ogólnej szkół gimnazjalnych I miejsce - Publiczne Gimnazjum nr 2 w Bogatyni.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

źródło: http://www.powiatzgorzelecki.pl/index.php/item/1755-mlodzi-znaja-solidarnosc

Zdjęcia w galerii >>